A kosár tartalma
A kosara üres.
Tavasszal nemcsak a növények, hanem az állatok is felébrednek. Miközben a madarak fokozatosan visszatérnek a melegebb vidékekről, megjelennek a sündisznók és más élőlények, és sajnos olyan kártevők is felébrednek, amelyeknek sikerült a fákon vagy a lehullott leveleken áttelelniük. Az első lépés tehát annak az ellenőrzése, hogy fáit fenyegeti-e közvetlen támadás veszélye. Egyes fákat permetezéssel is kezelni kell. Például az őszibarack értékelni fogja a lombhullás elleni permetezést, míg a kajszibarack védve lesz a virágok kiszáradásától. Általánosságban elmondható, hogy a permetezés nemcsak az áttelelt kártevők, hanem a gombás és bakteriális betegségek ellen is kezeli a fákat.
A kezelés előtt ellenőrizze az időjárás-előrejelzést. A termékek optimális alkalmazási hőmérséklete 10 és 15 °C között van. Nem szabad, hogy szeles vagy esős legyen. Ellenkező esetben a kert egy teljesen más részét fogja kezelni... Az erős nap is lebonthatja a terméket, a cseppeket pelyhekké alakíthatja, amelyek megégethetik a leveleket.
A tavasz beköszöntével itt az ideje a fák körüli védőcsomagolás eltávolításának is. Ha ősszel még nem tette meg, akkor célszerű a törzseket és a vastagabb ágakat lemeszelni. Ez megvédi a fákat az erős tavaszi nap és a fagy kombinációja által okozott fagyrepedésektől. Ugyanakkor szabályozza a fa "ébredését", azaz idő előtti virágzását. A mész a kéreg mögött megbúvó kártevők ellen is segít, és megbirkózik az esetleges mohákkal és a zuzmóval. Ha szükséges, tépje le, seperje össze és égesse el a régi kérgeket.
Szintén fontos gondoskodni arról, hogy a gyümölcsfa elegendő nedvességgel rendelkezzen. Főleg, ha télen nem volt elég hó, és az ősz inkább száraz volt. Most tavasszal a fának nincs honnan nedvességet merítenie. Ezért meg kell öntözni a fát. Az öntözésnek rendszeresnek kell lennie és a fa igényeihez kell igazodnia, különösen száraz időszakokban. Csak akkor öntözzön, ha nem fagy, a törzs körül, a gyomoktól megtisztított fa körül. A hatékonyabb vízelosztás érdekében használhat olyan öntözőkészleteket, amelyek segítenek fenntartani a talaj optimális nedvességtartalmát és vizet takarítanak meg. Hozzáadhat néhány lapát lebomlott komposztot vagy indító műtrágyát is.
A gondozás fontos része a gyümölcsfák tavaszi metszése is. A kérdés az, hogyan kell tavasszal metszeni a fákat. Az első típus az ún. nevelőmetszés, amelyet fiatal fákon, azaz az ültetést követő első és ötödik év közé tartozókon végeznek. A korona területének csökkentésével esélyt adunk a fiatal fának, hogy kialakuljon egy valóban funkcionális alapkoronaforma, és lehetővé tesszük a megfelelő gyökeresedést is. Ezt a vágást leggyakrabban kézi ollóval vagy más kerti kéziszerszámmal végzik, amely lehetővé teszi az ágak pontos és kíméletes vágását.
A fák tavasszal karbantartó metszése, vagy ritkítása védi a kifejlett fákat egymástól. Az új fák nem akadályozzák egymás növekedését. A gyümölcsfák tavaszi metszésének másik fajtája a gyümölcstermő ágak fiatalító metszése. Ez meghosszabbítja a fa élettartamát és növeli termékenységét. A fa egyszerűen nem "meríti ki" magát a túl sok ág táplálásával.
A fák tavaszi metszésekor nem szabad megfeledkeznünk az utógondozásról. A sérült területeket ideális esetben oltóviasszal kezelik, de néha elegendő a mész.
A gyümölcsfák tavaszi metszésének legjobb időpontja fajtól függően változik. Az alma- és körtefáknál például a metszés a virágzás előtt történik. Ezek a fák azonban nagyon rugalmasak, így ha nem sikerül korábban, akkor nem hiba április végén metszeni. Érdemes figyelni a csonthéjasok időzítését, ahol a metszés a fák kihajtása után történik. Ez csökkenti a fagyás és a kórokozók általi fertőzés kockázatát. A hőérzékeny csonthéjasokat azonban csak virágzáskor vágjuk le, itt a gombás betegségek kialakulását és terjedését kell minimalizálni!
Az Otthon és Kert blog rovatban további gyakorlati tippeket és tanácsokat találhat kertje gondozásához.