A kosár tartalma
A kosara üres.
A tavaszi permetezés fő feladata azon kártevők kiirtása, amelyeknek nem csak a gyümölcs- és díszfákon sikerült áttelelni. Mivel még a tojás- vagy legfeljebb a lárvastádiumban kapjuk el őket, nagyon sebezhetőek, és ami még fontosabb, még nem tudtak akkora kárt okozni. Az elsőként felébredő kártevők közé tartoznak a levéltetvek, a takácsatkák, a pajzstetű bogarak, a lisztbogarak, a pikkelyes rovarok és az almamolyok.
Mielőtt fejest ugrana a kártevők elleni küzdelembe, nem árt észben tartani, hogy a fák és más telelő növények tél után már nem olyan ellenállóak. És a további teher, még ha jóhiszeműen is, de nagy kárt okozhat nekik. A tavaszi permetezés nemcsak a fafajták típusa, hanem az azokat megtámadó kártevők szerint is történik. Szóval, mikor kell permetezni? Általában az első védekezési intézkedést az első rajzáskor hajtják végre, amikor a hőmérséklet három egymást követő délutánon eléri a legalább 15 °C-ot.
A tavaszi permetezésnek azonban több feltétele van. Nem lehet túl napsütéses (a permet állaga megváltozik) vagy szeles (a kívánt célpont helyett egy "nem kívánt" célpontot fog eltalálni). Természetesen akkor sem, ha esőt jelentenek.
A permetezést enyhén felhős délutánon végezzük, amikor a fák és a kártevők aktivitása a legmagasabb. Vagyis nem reggel vagy este, amikor a kártevők rejtőzködnek, és nem is tiszta időben.
A teljesség kedvéért szeretnénk emlékeztetni arra, hogy a tavaszi permetezés csak egy fontos része a kert szezonra való felkészítésének. Mielőtt elkezdené, fel kell készítenie a fákat és növényeket ehhez a folyamathoz. A talajt meg kell tisztítani, a fák koronáját le kell vágni és meg kell igazítani, a cserjéknek pedig már túl kell lenniük a tavaszi metszésen. Ez azért fontos, hogy a nedvesség ne maradjon meg, hanem friss levegő és napfény áramoljon be. A fákról távolítsa el a régi "kérget" is.
SANITINO TIPP: Olvassa el korábbi cikkünket: Gyümölcsfák gondozása tavasszal.
A gombák elleni permetezés a gombaölő szerekkel történik. A törzstől a magasabb hajtások felé haladva. Ne spórolj vele. A fát folyadékkal kell borítani. Ez különösen igaz az olyan betegségekre, mint az őszibarackfák levélfodrosodása, barna rothadás, amely a szilvafát, de a sárgabarackot, a cseresznyefát, az almafát és természetesen az őszibarackot is érinti. Mikorra kell ütemezni az őszibarackfa permetezését? A kártevők elleni permetezéshez hasonlóan válasszon egy enyhén felhős, meleg, száraz délutánt, ahol nem fúj a szél, és nem áll fenn az eső veszélye.
A borászat olyan terület, amely féltve őrzi titkait. A jó bor gyakran drágább, mint bármely drágakő. Mégis sok olyan kertész van, aki nem a világpiaci árakra törekszik, hanem magának a szőlőnek örül. De neki is szüksége van védelemre. Mikor van értelme a szőlő permetezésének ? És mit tehet érte tavasszal? Az első megelőzés a kén, amely megszabadítja a télen áttelelő hártyásszárnyúaktól és a gyapjas atkáktól (a permetezést rügyfakadáskor kell elvégezni). Tavasszal különösen ügyeljünk a takácsatkákra, amelyek lassítják a növekedést. Felismerhető a levelek jellegzetes foltosodásáról és satnyulásáról. Tojásaikat a levelek aljára rakják. A szőlő esetében a gombabetegségek kockázatával is számolni kell, ezért a permetezést meg kell ismételni.
A jó minőségű felszerelés és védőfelszerelés szintén fontos része a kerti munkának. Különösen a permetezéshez elengedhetetlen a védőszemüveg, a kesztyű és sok esetben az overall. Ezenkívül hagyjon elegendő időt a permetezésre, hogy ne kövessen el szükségtelen hibát a kapkodás miatt.
Hasznosak lehetnek az olyan permetezőgépek, ahol könnyen elhelyezheti a kiválasztott permetet. Vannak kisebb és nagyobb változatok, amelyeket egyszerűen a kezében tarthat, van, amit a hátán vihet vagy kerekeken szállíthat. Használjon metszőollót a bokrok és fák metszéséhez a permetezés előtt. Egyéb kerti szerszámok, például a kapa, lapát és a balta szintén hasznosak lehetnek.